Jag har länge tänkt läsa något av Lily King och nu har det äntligen blivit av. Valet föll på Skriva och älska, utgiven på svenska 2022 av Sekwa förlag, i översättning av Helen Sonehag. När jag först började läsa i maj tog det dock totalt stopp. Jag fastnade inte alls och var helt ärligt lite besviken. Sedan öppnade jag boken igen för några veckor sedan och helt plötsligt fastnade jag helt och läste berättelsen om Casey i ett svep. Visst är det märkligt att tillfället kan vara så väldigt betydelsefullt för hur läsningen blir?! Nu var jag tämligen säker på att Lily King är en författare för mig, dels för att hennes senaste bok nominerades till Women’s Prize for Fiction och dels för att en av mina favoritförlag gett ut Skriva och älska. Två kvalitetsmarkörer alltså. Skönt att det för rätt att lyssna på dem.

Skriva och älska handlar om Casey som ganska nyss passerat 30. Hon när en dröm om att bli författare, men lyckas inte färdigställa romanen hon skrivit på under många år. Istället arbetar hon som servitris på en restaurang i hemstaden Boston, något som är ungefär så långt ifrån ett drömjobb hon kan komma. Livet är verkligen inte på topp. Förutom att jobbet är trist har hon just mist sin mamma och hon bor dessutom i en regelrätt bod som hon hyr för orimligt mycket pengar. När jämnåriga vänner flyttar ihop och bildar familj, medan hon har stora skulder och på ytan är hon helt misslyckad. Först känns den röda tråden rätt vag och det händer egentligen inte så mycket mer än att King gör tydligt att Casey lever ett mediokert liv. Det känns också väldigt gjort när två män träder in i hennes liv och förändrar det. King fastnar dock inte i fällan att göra Casey till en kvinna som behöver en man för att leva, men inledningsvis verkar det inte bättre.

Som titeln berättar går Caseys liv därefter ut på att Skriva och älska. Två författare fungerar som katalysatorer i skrivprocessen. Det är dels den unga, lovande författaren Silas och dels den etablerade, äldre författaren Oscar. Casey har skrivit på sin roman i sex år, men det verkar som att något hindrar henne för att avsluta den och det handlar inte bara om att hon inte har förmågan att skriva. Det är som att romanen är det enda fasta i hennes tillvaro och när alla andra runt henne som också drömt om att skriva gett upp, men Casey kämpar på. De två männen i hennes liv erbjuder olika liv och förutom skrivprocessen i sig är formandet av ett nytt liv något som upptar mycket av hennes tid och liv.

Det är egentligen svårt att beskriva Skriva och älska som roman. På många sätt är det en klassiskt komponerad roman om vanliga teman, samtidigt är det en bok som känns ganska nyskapande. Kanske för att den är en ärlig skildring av skapande som både är svart och riktigt rolig. Den påminner om Fallet Rachel av Caroline O’Donoghue och Stortaxi av Flora Wiström som jag skrev om nyss, även lite om Sally Rooneys böcker. Lite överraskad är jag över att Lily King är amerikansk, för så väldigt amerikansk är hon inte, det är hon för rapp och rolig för. Nu är jag sugen på att läsa Kings senaste bok Heart the Lover. Är det någon som har läst?


Om boken

Skriva och älska av Lily King, Sekwa förlag, (2022)

Översättare: Helen Sonehag

2 thoughts on “Skriva och älska”
  1. Jupp, har läst båda! Tyckte jättemycket om Writers & lovers när jag läste den för några år sen, och hade höga förväntningar på Heart the lover. För höga. Utan att spoila, men den har en sån handling som jag inte gillar, så nej. För sentimental och banal.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

This website uses cookies. By continuing to use this site, you accept our use of cookies.