På Bokmässan i höstas var jag på ett seminarium med titeln Skönlitterära kärleksskildrare med Maria Maunsbach, Johanna Schreiber och Kalle Lind. Jag skrev då upp Kalle Linds bok Systrar. bröder och andra problem på min läslista och nu har jag då äntligen läst den. Det här är en bok som handlar om just det titeln säger, eller kanske egentligen en bror, en syster och en massa familjeproblem. Det är de nu vuxna syskonen Manne och Minna som står i centrum. Det är julen 2023 och på ytan har syskonen riktigt bra liv. Ändå vaknar Manne med ångest och den blir värre under dagen. De firar som vanligt med hans fru Anjas familj och Manne känner sig inte alls bekväm med dem och gömmer sig i köket bland grytor och stekpannor. Han vet dock att julfirandet är otroligt viktigt för Anja och att hon älskar när hennes familj (med Mannes ord) väller in. Eftersom Manne gör allt för att Anja ska vara lycklig är det självklart så att han tiger och lider varje gång de träffar hennes familj.

Mannes och Anjas gemensamma dotter Lovis är självklart viktig för dem båda, men för Manne är Anja ändå världens viktigaste person. Han lever för att göra hennes liv bättre och har till och med gått ner i tjänst för att hennes vardag ska bli enklare. Han tar hand om Lovis, lagar all mat och ser till att lägenheten är städad. Anja är istället borta mycket sedan hon fick ett filmjobb i Köpenhamn och jag får en känsla av att Manne saknar henne mer än hon saknar honom.

En som inte är med under julfirandet är Mannes tonårsson Algot. Att han bor hos Manne och Anja varannan vecka är något hon verkligen inte tycker om. Att han firar jul med sin mamma är alltså något Anja är glad över, medan Manne får lite dåligt samvete, Algots mamma är nämligen inte direkt stabil och när han på julafton får meddelandet: ”Här e piss. Mamma e körd i huvet” blir det dåliga samvetet ännu större. Inte heller Mannes syster Minna är direkt nöjd med julfirandet och skickar otaliga sms till sin bror om hur jobbig deras mamma Gunilla är. Så kommer ännu ett meddelande från Algot och Manne bestämmer sig för att ringa upp honom. När sonen ber om att få komma hem till honom och Anja känner han sig dock tvingad att säga nej, något som självklart inte mottas väl av Algot.

Anjas och Algots relation är en av de sårigaste i boken, men det finns många fler. Mest intressant är kanske relationen mellan mamma Gunilla och pappa Staffan som lämnade sin fru för en annan då Manne och Minna var barn. Han bor nu i Västerås med kvinnan som syskonen kallar ”Hon” och fyller 75 år på självaste julafton. Manne ska dit, men Minna vägrar. Hon känner sig fortfarande sviken av sin pappa och det faktum att det barn han har tillsammans med ”Hon” alltid har prioriterats. Att Manne nu gör samma sak och prioriterar Lovis framför Algot får konsekvenser som påverkar både hans äktenskap och relationen till systern. Den enda som känns någorlunda normal är Minnas dotter Elvira som är så ordentlig att hennes mamma blir provocerad.

Jag tycker väldigt mycket om Kalle Linds sätt att skriva. Han är absurd, rolig och dräpande i sitt sätt att beskriva syskonens försök att navigera sig i livet. Dessutom är han en riktig skicklig stilist. Jag tycker egentligen inte om någon av karaktärerna och skulle verkligen inte stå ut mer än någon minut i deras närhet, men jag tycker väldigt mycket om att läsa om dem. Systrar, bröder och andra problem är en riktigt bra relationsroman och jag ser fram emot Otrohet, livslögner och annat mänskligt, andra delen i den så kallade Malmösviten som kommer i september. Tyvärr verkar det inte vara en fortsättning, vilket jag trodde och hoppades, men förhoppningsvis finns någon av karaktärerna med i bakgrunden.


Om boken

Systrar. bröder och andra problem av Kalle Lind, Bokförlaget Forum, (2025)

Första delen i Malmösviten

5 thoughts on “Systrar, bröder och andra problem”
  1. Ville bara ber’tta att en kvinna jag känner etablerade sig i snickeribranschen tillsammans med några andra tjejer. Företaget fick heta Systrar& Bräder”. Råkade bara tänka på det … Kalle Linds boktitel är också rätt fyndig tycker jag.

    1. Riktigt bra namn på en firma! Hade ett par elever en gång som funderade på att döpa sitt snickeriföretag till Snett och vint AB, men frågan är om det hade slagit lika bra. 😉

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

This website uses cookies. By continuing to use this site, you accept our use of cookies.