När jag letade böcker från de olika VM-länderna hittade jag den grafiska romanen All my bicycles av Powerpaola från Ecuador. Som titeln antyder är det en självbiografisk bok som berättas utifrån olika cyklar som författaren har ägt. Jag måste erkänna att det är en ganska svårläst bok, där bilderna inte ger så mycket stöttning, men det är också en annorlunda och snygg berättelse som jag är glad att jag läste. Vi får bland annat läsa om den kinesiska cykeln från 2003, The Giant NO:II från 20214 som tar författaren till Bogotá och The Chopper som hon äger under barndomen i Quito. Med hjälp av dem och en rad andra cyklar upptäcker författaren världen, eller i alla fall delar av den. Det här är helt klart en bok som är svår att skriva om, men ändå en läsvärd historia med en struktur som inte liknar någon annan. Jag har läst den två gånger och är säker på att jag behöver läsa den minst en gång till för att riktigt förstå vad Powerpaola vill säga.
Det här med att läsa sig runt världen är spännande och All my bicycles tillhör definitivt de böcker jag aldrig hade kommit i kontakt med om jag inte aktivt letade böcker från för mig nya litteraturländer. Det här är, vad jag vet, den första boken jag läst av en författare från Ecuador och jag inser att jag vet väldigt lite om landet. Mer nu än innan läsningen dock.


Paret Kaisa och Christoffer Leka från Borgå gör illustrerade böcker och har flera gånger skrivit illustrerade böcker om långa cykelturer:
https://yle.fi/a/7-10098574
https://yle.fi/a/7-984209
https://www.kaisaleka.net/our-books/
Tack för tipsen!