Jag har länge tänkt läsa något av Carley Fortune, men varit osäker på om det är något för mig. När det kommer till romance och feelgood är jag nämligen väldigt petig och har en hel del icks som kan förstöra läsningen helt. Nu har jag i alla fall läst Alla somrar med dig, trots att den beskrevs som sexig och somrig av BTJ. Sexig är nämligen något som kan bli så otroligt pinsamt, men eftersom boken också beskrevs som välskriven vågade jag chansa. Faktum är att jag blev positivt överraskad. Berättelsen om Percy är en klassisk kärleksroman där paret möter en rad hinder. Det är också en fin sommarlovsskildring om vänskap som övergår i kärlek. Inga stora överraskningar alltså, men en fin berättelse trots det.

Vi träffar Percy i nutid när hon får ett samtal från barndomsvännen Charlie, bror till hennes första kärlek Sam. Han berättar att deras mamma Sue har dött och bjuder in henne till begravningen i Barry’s Bay, platsen där hon tillbringade sina sommarlov som ung. Percy har inte varit där på tio och och inte heller träffat Sam på lika länge. Vi förstår att något hände som gjorde att de bröt kontakten, men det tar tid innan vi får veta vad. Istället berättar Fortune om alla somrar som Percy, Sam och Charlie spenderat tillsammans i Barry’s Bay. Här infinner sig sommarkänslan och jag tycker verkligen om skildringarna av sommarlovet med allt vad det innebär för tonåringar. Nutidshistorien fungerar inte riktigt lika bra, men som helhet är Alla somrar med dig ändå trevlig läsning. Den påminner lite om böcker av Sarah Dessen, men med ett mer vuxet perspektiv och lite mer sex. Alltså en bok som är väldigt mycket mer passande för unga läsare än till exempel Colleen Hoover och med förhållandevis nedtonade sexskildringar.

Alla somrar med dig blev inte den läsupplevelse jag förväntat mig. Vissa saker var bättre än jag trott, andra saker funkade sämre. Fortune bjuder på härliga sommarbeskrivningar, men jag köpte inte riktigt anledningen till att Percy och Sam helt brutit kontakten. Jag gillade karaktärerna, men saknade den rapphet och humor som till exempel Mhairi McFarlane är så bra på. Sammantaget måste jag ändå säga att det här är en författare som jag kan tänka mig att läsa mer av. Dessutom var det en trevlig överraskning av Fortune är från Kanada, vilket betydde ett land till i min geografiska utmaning.


Om boken

Alla somrar med dig av Carley Fortune, LB Förlag, (2023)

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

This website uses cookies. By continuing to use this site, you accept our use of cookies.