Straffkolonien är Leila Inanna Sultans debutbok och en så bra debut att hon tilldelades Borås Tidnings debutantpris. Det går inte att läsa denna starka diktsamling utan att bli både berörd och imponerad. Texterna är på samma gång glasklara och fyllda med metaforer, många är raderna jag strukit under och flera av dikterna har jag redan återkommit till flera gånger. Det är dock som en genomtänkt helhet som Straffkolonin ska läsas och upplevas. Vi får ta del av en berättelse om människor som inte ses som människor längre. De som flyr och försöker hitta trygghet på en ny plats, allt för ofta utan att lyckas. De som är oönskade och främmande. Dagens politiska klimat både i Sverige och på andra håll i världen skriks ut på och mellan raderna, utan att kopplingen egentligen finns utskriven. Det är det fina med lyrik.

bara djur kan packas som djur

bara omänskliga varelser kan behandlas som omänskliga varelser

bara den som ska vara ofri kan göras ofri

det som ska vara

ska vara så

[…]

Vad är en demokrati och för vem finns den? Vad är det egentligen för land våra politiker vill ha? Deras ord blandas in i dikterna och blir en del av maskineriet som maler ner människor. För ord betyder något, även då de inte är sanna.

det här är en demokrati/här är förbjudet att vara kriminell/

och brottslighet är inte korrelerat till om man inte har pengar/eller ej/

allt arbete utgår från ett humant/medmänskligt/ och rättssäkert/bemötande

dina grundläggande rättigheter ska tillgodoses/

hjälpmedel/tvångsmedel/åtgärder/

[…]

Det är som alltid svårt att skriva om diktsamlingar, då handlingen inte alltid är tydlig. I Straffkolonien finns dock en ramberättelse om flykt och mottagande, om människa och maskin, om individ och system. Samlingen delar namn med en novell av Kafka och stämningen han skapar i sina verk, den mardrömslika och hotfulla Kafkastämningen skapas även i Leila Inanna Sultans bok. När en flykting samtalar med en handläggare, eller förlåt, förhörs av en handläggare i sällskap med sitt juridiska ombud blir det tydligt att språk är makt när myndighetsspråket bidrar till att göra flyktingen till något annat än en människa. Handläggaren säger:

kanske är det egentligen ett annat land som
bär ansvaret
för att pröva
dig
[…]
faktum kvarstår
du har inte varit tillräckligt trovärdig
du har inte lyckats
Göra Sannolika Dina Skäl
[…]

Straffkolonien är en diktsamling som jag hoppas når många. Den är inte komplicerad, inte svårläst, men inte heller banal. Mycket står skrivet på raderna och ännu mer mellan dem. Jag kommer att återvända till Leila Inanna Sultans debut och utan tvekan läsa kommande böcker av henne.


Om boken

Straffkolonien av Leila Inanna Sultan, Norstedts förlag, (2025)

Foto: Märta Thisner

This website uses cookies. By continuing to use this site, you accept our use of cookies.