Ibland, eller faktiskt ganska ofta, fastnar jag i feelgood- och deckarträsket. Inget fel med det, men det är kul att försöka bredda läsningen och klämma in lite prisade böcker. I år ger jag mig själv utmaningen att läsa böcker som tilldelats eller nominerats till olika litterära priser i någon av prisernas kategorier. En extra bonus är om jag inte läst något av författaren i fråga tidigare, men det är inget krav. Det vore ju kul om jag läste en bok kopplat till alla tolv priser, men det får vara godkänt om jag når hälften.

Augustpriset

Bookerpriset

Borås Tidnings Debutantpris

Comedy Women in Print Prize

Goncourtpriset

Internationella Bookerpriset

Nobelpriset i litteratur

Nordiska rådets litteraturpris

Pulitzerpriset

Women’s Prize

Årets bok

Årets bästa kriminalroman

4 thoughts on “Litteraturprisutmaning 2026”
  1. Förutom böcker som prisas i tävlingar, så kan man ju också välja fler böcker från förlag som har mera seriös utgivning. De stora förlagens kortsiktiga vinstkrav är ju förödande för kvalitén på böckerna

    1. Håller helt med! Försöker läsa från mindre förlag, speciellt när jag breddar min läsning geografiskt. Två böcker från Elisabet Grate är just nu på väg hem till mig. Det ställer till det lite att jag nästan enbart läser e-böcker numera, både köpta, lånade och hyrda (lästa på strämningstjänst). De mindre förlagen digitaliserar mer sällan sina böcker och jag har svårt att läsa pappersböcker pga kassa ögon som inte trivs med mörkret.

  2. Ja, bland bokprisen kan man verkligen hitta bra litteratur. Jag har ju en egen utmaning med prisade böcker, sedan några år. Just 2025 lyckades jag väl inte pricka in några höjdare, men 2024 var det flera jag tyckte väldigt mycket om. Lite knöligt att hitta titlar som belönats med Tyska bokpriset, även om det finns några. Förunderligt tycker jag att så lite verkar översättas från tyskan.

    1. Håller med om att det är märkligt att det är så få böcker som översätts från tyska! Läser väldigt lite tyskt och min tyska är inte tillräckligt bra för att jag ska kunna läsa på originalspråk.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

This website uses cookies. By continuing to use this site, you accept our use of cookies.