Mitt lästema för november är återseenden och jag har tyvärr inte riktigt kommit igång ännu. Tanken är dock att jag ska läsa böcker av författare jag tyckt mycket om, men inte läst något av på länge. Kulturfrågan den här veckan lyder:

En författare jag tycker mycket om är Therese Bohman och jag har ändå inte läst varken förra boken Sanningsberget eller nya boken Kammakargatan. Hög tid för ett återseende alltså.

På min lista med tänkbara återseenden finns också Johan Theorin och efter att jag hört honom prata om sin senaste bok StugornaBokmässan blev jag sugen på att läsa den. Det låter dessutom som en perfekt novemberbok, för visst passar skräck just nu. Allt är ju ändå så mörkt och skrämmande.

Yngste sonen läser just nu Mina drömmars stad i skolan och det är en av mina absoluta favoritböcker någonsin. Jag funderar faktiskt på att läsa om den trots att jag säkert läst den mer än hundra gånger.

3 thoughts on “Veckans kulturfråga v.46”

Comments are closed.

This website uses cookies. By continuing to use this site, you accept our use of cookies.