Isbrytare är den andra delen i Kristina Ohlssons serie om August Strindberg som flyttar till Hovenäset och öppnar en antikaffär. Det är verkligen ingen somrig bok, utan snön ligger djup och under en mörk natt brinner två sjöbodar ner och en äldre man försvinner. En av sjöbodarna tillhör Strindberg och det gör att hans vardag blir lite onödigt spännande.

Mannen som försvinner heter Axel Ehnbom och han har bott på Hovenäset större delen av sitt liv. Han har mist sin fru och lever ensam. Liksom många andra döljer han hemligheter och det är just hemligheter som driver handlingen framåt. Även August Strindberg och polisen Maria har en hemlighet. De har ett förhållande, men Maria ger sig alltid av innan det blir morgon för att andra inte ska veta om att de träffas. Det gör att Strindberg fortsatt har många beundrare i området, av båda kön.

Det jag tycker så mycket om med den här serien är hur vardagsliv och spänning kombineras. Vi får lära känna huvudpersonen Strindberg, men också många andra av de boende runt honom och vissa av dem får betydelse för fallet som utreds. Vi får också veta mer om fallet med den styckade kvinnan som introducerades redan i förra boken Stormvakt och jag får en känsla av att det kommer att följa med genom fler böcker. Det ska definitivt inte dröja lika länge innan jag läser bok nummer tre som det dröjde mellan bok ett och bok två.


Om boken

Isbrytare av Kristina Ohlsson, Bokförlaget Forum, (2021), 500 sidor

Strindbergserien del 2

This website uses cookies. By continuing to use this site, you accept our use of cookies.