Det är grönt och vackert ute just nu och veckans kulturfråga handlar därför om färgen grön. Hur du kopplar den till verk du väljer bestämmer du helt själv.
Vilka gröna kulturella verk vill du lyfta fram?
Annika Estassys bok Gröna fingrar sökes är en riktig sommarpärla som utspelar sig i ett koloniområde där vi får lära känna både gamla och unga gäster. När jag läste den hoppades jag på fler böcker i serien, men efter den fristående fortsättningen En sång för Hedda hade jag missat att Estassy återvänt till Måneby en tredje och sista gång i boken Många lögner små. Dags att återvända alltså.
Det första kulturella verk jag kom att tänka på var Stekta gröna tomater. Jag har inte läst boken, men däremot älskade jag filmen som kom 1991. Egentligen minns jag inte så mycket av handlingen, men jag minns känslan av att se den.
Rachel Green är Jennifer Anistons karaktär i serien Vänner som jag nog sett fler gånger än någon annan serie. Senast såg jag den för några år sedan tillsammans med barnen och trots en överdriven skräck för att verka gay hos de manliga huvudpersonerna, höll den oväntat bra.
Green Day lyssnar jag inte lika mycket på längre, men nu ångrar jag nästan att jag inte köpt biljetter till den konsert de kör tillsammans med bland andra Weezer i sommar. Det känns dock både lite väl långt bort, lite väl dyrt och lite väl hysteriskt för denna introverta tant. Låten American idiot har jag dock lyssnat på en hel del det senaste. Förklaring överflödig.
Det var ju kul fråga, kom på faktiskt några varierande gröna verk som jag rekommenderar, tror sextonåringen skulle gilla:
https://hannelesbibliotek.blogspot.com/2025/05/grona-verk.html
När jag gick på gymnasiet läste jag boken ”Jag minns min gröna dal” av Richard Llewelly. Min mamma hade den som cirkelbok. Den handlar om vad som hände människorna i en liten by i Wales när gruvindustrin förändrade allt. Nu är den i två delar och jag köpte dem på loppis för ett antal år sedan. Mitt bidrag till det gröna!
Minns att den stod i hyllan och att jag läste den, men kommer inte ihåg innehållet.
den underbara grönskan just nu vill en gärna spara. mitt gröna bidrag:
https://mrscalloway.blogspot.com/2025/05/veckans-kulturfraa-v-19-2025.html
Lysande bra val av tema! Hos mig grönskar det självklart:
https://klimakteriehaxan.blogspot.com/2025/05/gront-vilken-harlig-farg.html
Fick redan som barn höra min mamma läsa ”Det susar i säven” eller som den heter i original på engelska: ”The Wind In The Willows”.
Det är en fabel med djur i ett flodlandskap. Från det jag var liten minns jag mest spännande äventyr. Sen har jag läst om boken några gånger och med vuxna ögon ser jag att fen också har andra bottnar. Huvudpersonerna är en mullvad och en vattenråtta. Särskilt inledningen är en hyllning till landskapet med starka beskrivningar av den engelska våren hur den upplevs på djurens nivå. Boken är en klassiker och jag rekommenderar den till barn såväl som vuxna.
Tilläg :
Författaren till Det susar i säven är Kenneth Grahame
Den tyckte jag också om när jag var lite, men jag minns väldigt lite av den.